RENUVION to nowoczesna technologia w chirurgii estetycznej, która wykorzystuje możliwość przekształcenia helu w zimna plazmę atmosferyczną. Wykorzystanie helu podyktowane jest faktem, iż można przeobrazić go w plazmę przy niskim nakładzie energii. W rezultacie ów przemian, otrzymano unikatową w swoich właściwościach energie, która ma zdolność ogrzewania i chłodzenia tkanek jednocześnie. Efekt ten był możliwy dzięki połączeniu działania helu z energią fal radiowych.

RENUVION umożliwia cięcie, koagulację, ablację, jak również wycinanie tkanek miękkich.

Zastosowanie technologii wykorzystującej hel pozwala na większą precyzję działań, a to za sprawa minimalnej rozpiętości termicznej. Zwiększona kontrola ciepła podczas zabiegów, sprawia iż uzyskujemy lepszy efekt tkankowy.  Jest to technologia, której można używać zarówno podczas zabiegów otwartych jak i wykonywanych metodą laparoskopową.

Siłą tej technologii jest wywoływanie podwójnego efektu termicznego, co mówiąc wprost oznacza iż ogrzewamy tkanki, przy jednoczesnym ich schładzaniu. Choć brzmi abstrakcyjnie, to osiągnięcie tego efektu wreszcie stało się możliwe. RENUVION podczas zabiegu 1% helu pożytkuje na ogrzanie tkanek do temperatury 85 stopni C, podczas gdy cała pozostała pula 99% wykorzystywana jest w tym czasie do obniżenia tej temperatury. W rezultacie temperatura tkanek objętych zabiegiem w czasie jego trwania nie przekracza 41 stopni C. To z kolei pozwala przeprowadzać zabieg bez kontrolowania temperatury czujnikami czy kamerą termowizyjną. Przy wykorzystaniu tej technologii czas „pracy” na tkankach zostaje bardzo mocno zredukowany, a ponadto przed ogrzaniem chronione są również tkanki okoliczne, które także poddane są protekcyjnemu działaniu gazu.

Inną istotną zaletą jaką wyróżnia się plazma helowa to fakt, że jej właściwe działanie obejmuje wyłącznie tkanki o najmniejszej oporności, czyli włókna kolagenowe. Zatem ważne struktury takie jak naczynia, nerwy, czy tkanka tłuszczowa zostają nietknięte. Jest to więc zabieg o dużej skuteczności, aczkolwiek znacznie mniejszej inwazyjności.

W jakich zabiegach sprawdzi się technologia RENUVION?

– bezdotykowe złuszczanie naskórka z równoczesną zmianą budowy skóry. Podczas tego zabiegu włókna kolagenowe są pobudzane i obkurczane, dzięki czemu uzyskuje się poprawę jędrności skóry, lepsze jej napięcie oraz wygładzenie. Ponadto głębokie złuszczanie umożliwia spłycenie zmarszczek, niwelowanie przebarwień oraz blizn pozostałych po trądziku. Zimna ablacja może być stosowana w takich obszarach jak twarz, szyja, dekolt, piersi, dłonie, ramiona, brzuch, kolana oraz uda.

– jako zabieg wspomagający liposukcję. Przez niewielkie nacięcie wprowadza się pod skórę specjalną sondę, która pozwala na obkurczanie i stymulację produkcji włókien kolagenowych. Zabieg stosuje się zazwyczaj celem uzupełnienia zabiegu liposukcji i wykonuje się go w takich obszarach jak: dolna część twarzy, szyja, piersi, ramiona, podbródek, brzuch, talia, kolana oraz uda.

– w zabiegach chirurgii ginekologicznej

– w chirurgii onkologicznej np. w przypadku raka jajnika i raka macicy