To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów, jeszcze zanim dokona ostatecznego wyboru odpowiedniego dla siebie zabiegu. Chirurgia plastyczna oferuje kilka opcji dla osób zainteresowanych poprawą wyglądu brzucha. Warto się im więc zawczasu lepiej przyjrzeć, by móc obiektywnie ocenić, która będzie najkorzystniejsza w naszym przypadku.

Jedną z popularnych procedur medycznych jest oczywiście abdominoplastyka, czyli plastyka powłok brzusznych. W trakcie tego zabiegu chirurg usuwa nadmiar zwiotczałej skóry brzucha, który pozostał np. po ciąży czy dużej utracie wagi.

Trzeba przy tym podkreślić, że plastyka powłok nie jest zabiegiem korygującym wyłącznie wygląd brzucha, bowiem często w wyniku ciąży lub po utracie znacznej wagi, okazuje się, że mięśnie brzucha uległy rozejściu się, co ma również skutki zdrowotne. W wielu przypadkach abdominoplastyka ma również walor poprawiający komfort życia na płaszczyźnie fizjologicznej, a nie jedynie emocjonalnej.

Kolejnym zabiegiem, z pomocą którego można poprawić wygląd brzucha, jest liposukcja, czyli usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Doskonale sprawdza się ona właśnie w przypadku okolic brzucha. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to procedura odchudzająca i nie powinno się jej postrzegać jako zamiennika dla zdrowego stylu życia. To opcja dla osób, u których pomimo stosowania zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, okolice brzucha pozostają nadmiernie otłuszczone.

Można też wybrać opcję trzecią, a mianowicie połączyć plastykę powłok brzusznych z liposukcją. W przypadku tego wyboru, chirurg usunie nadmiar tkanki tłuszczowej z brzucha, a następnie fałdy zwiotczałej skóry, dzięki czemu w efekcie pacjent uzyskuje szczupły brzuch i ładnie napiętą skórę w operowanym obszarze. Nie jest to jednak opcja dla wszystkich, a możliwość połączenia tych dwóch zabiegów jest zależna od stanu zdrowia pacjenta i oczywiście opinii chirurga.

abdominoplastyka KatowiceAby zdecydować o tym, który z zabiegów jest tym najtrafniejszym dla nas, najlepiej zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Pomoże on dobrać procedurę, zgodnie ze stanem naszej skóry, ilością tkanki tłuszczowej oraz stanem mięśni brzucha. To właśnie te trzy czynniki należy przede wszystkim brać pod uwagę, kiedy rozsądzamy o tym, który zabieg brzucha będzie dla nas najbardziej korzystny.

Lekarz oceniając indywidualną sytuację pacjenta, jest w stanie dobrać zabieg, z pomocą którego wybrana osoba uzyska najlepsze efekty.

Chcąc poprawić wygląd brzucha za pomocą chirurgii plastycznej, powinniśmy więc poczynić następujące kroki:

– Umówić się na wizytę lekarską i omówić ze specjalistą chirurgii plastycznej swój stan zdrowia oraz oczekiwania względem zabiegu brzucha.

– Wybrać wspólnie z lekarzem optymalny zabieg.

– Po wykonaniu zabiegu bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, co pozwoli na uniknięcie większości powikłań i długotrwałe utrzymanie efektu zabiegu.