Wyraz twarzy dla większości osób jest niezwykle ważny. Problem mogą być zapadnięte policzki, brak widocznych kości policzkowych, zbyt ostre rysy twarzy, źle wykształcony kontur, lub uraz twarzy. Implanty twarzy służą do rekonstrukcji, powiększania oraz odmładzania poszczególnych elementów. Można dzięki nim min.:

  • uzyskać równowagę w rysach twarzy,
  • skorygować zapadnięte policzki,
  • uwypuklić kości policzkowe,
  • skorygować cofniętą brodę,
  • skorygować niedorozwój żuchwy,
  • uzyskać proporcjonalny, symetryczny wygląd twarzy,
  • odmłodzić twarz dzięki napięciu skóry na implantach.

Operację modelowania twarzy implantami można połączyć z innymi zabiegami, np. z liftingiem twarzy.

Dostępne są różne linie i rodzaje implantów, które są wykorzystywane zarówno w chirurgii estetycznej jak i rekonstrukcyjnej. Produkowane są z różnych materiałów, w szerokim wyborze rozmiarów i kształtów, dodatkowo można je jeszcze przycinać w zależności od potrzeby. Implanty są dopasowane do: policzków, nosa, brody i szczęki.

Przebieg implantacji jest podobny dla wszystkich części twarzy. Polega na wykonaniu małego nacięcia, w niewidocznym miejscu, w pobliżu miejsca gdzie ma być umieszczony implant. Najczęściej są to: wnętrze jamy ustnej na linii dziąseł, dolna powieka, lub bruzda podbródka. Następnie tworzy się kieszeń i umieszcza w niej implant. Po zakończeniu implantacji zszywa się nacięcie i zakłada opatrunek.

Operacja modelowania kształtu twarzy może być łączony np. z liftingiem czoła, twarzy, korektą powiek. Implanty policzków, można wprowadzić wtedy przez nacięcia wykonane do liftingu.

Po zabiegu na twarzy pojawi się zaczerwienienie, zasinienie i obrzęk, który w przypadku niektórych miejsc, np. szczęki może utrzymywać się długo maskując efekt zabiegu.

Okres rekonwalescencji trwa około 7 do 10 dni, w tym czasie miejsce zabiegu należy okładać zimnymi okładami. Przez okres do 7 dni nie należy wykonywać nagłych ruchów mimicznych, nie wolno się też pochylać. Przez kilka dni gryzienie i przeżuwanie może być utrudnione. Szwy zostaną usunięte po 5 dniach, po 10 dniach rozpuszczą się szwy zakładane w jamie ustnej i powiece.

Teoretycznie, jak przy każdym zabiegu, może dojść do powikłań. Problemy przy implantacji zdarzają się rzadko, w naszej Klinice nie zdarzyły się, niemniej Pacjenci powinni  być poinformowani o możliwości wystąpienia powikłań. Implant może się przesunąć, w takich przypadkach potrzebna jest operacja korygująca. Może też wystąpić infekcja, konieczna jest wtedy kuracja antybiotykowa.

Operacja implantacji wkładek silikonowych trwa od 45 minut do 2 godzin i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: skazy naczyniowe i zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek. Czas przebywania w klinice wynosi zwykle do 1 dobę. Absencja wynosi zwykle około 7 dni.

ZAPYTAJ O ZABIEG