Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Error: 404

usunięcie tarczycy, operacje tarczycy

Choroby tarczycy to jedne z najczęstszych chorób endokrynologicznych. Ich diagnostyka nierzadko przysparza licznych problemów. Leczenie także nie należy do łatwych i nie zawsze udaje się za pomocą tabletek. Bardzo często konieczne jest leczenie operacyjne, w tym usunięcie gruczołu tarczowego. Dowiedz się więcej o operacji, na czym polega, kiedy jest zalecana i jak się do niej przygotować.

Czym jest tarczyca i jakie są jej podstawowe funkcje?

Tarczyca to nieparzysty gruczoł dokrewny usytuowany w dolnym odcinku szyi do przodu od krtani i tchawicy. Kształtem przypomina motyla, bowiem zbudowana jest z 2 płatów połączonych cieśniną i płata piramidowego jako pozostałości rozwoju płodowego. Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję 3 hormonów:

  • tyroksyny (T4),
  • trójjodotyroniny (T3),
  • kalcytoniny.

Hormony T3 i T4 rozprowadzane są do wszystkich receptorów ludzkiego organizmu i biorą udział w licznych procesach, jakie w nim zachodzą. Kontrolują między innymi przemianę materii, uczestniczą w regulacji wzrostu, ciśnienia krwi, wpływają na prawidłową pracę mózgu, układu rozrodczego, pokarmowego oraz mięśni i serca.

Pracę tarczycy nadzoruje przysadka mózgowa, uwalniająca hormon tyreotropowy (TSH), który pobudza tarczycę do produkcji T3 oraz T4.

Najczęściej występujące choroby tarczycy

  • Niedoczynność tarczycy – charakteryzuje się wysokim wynikiem TSH przy niskich fT3, fT4 w badaniach laboratoryjnych. Wśród objawów tej przypadłości wymienia się: osłabienie, uczucie zimna, zaburzenia pamięci, przyrost wagi, zaparcia, niskie ciśnienie, przesuszona skóra, zaburzenia miesiączkowania.
  • Nadczynność tarczycy – tu wynik TSH jest poniżej normy, natomiast poziom fT3, fT4 wysokie. Choroba objawia się uczuciem gorąca, potliwością, osłabieniem mięśni, utratą włosów, biegunkami, uczuciem niepokoju, kołataniem serca, zaburzeniami miesiączkowania.
  • Hashimoto – przewlekłe zapalenie tarczycy, choroba autoimmunologiczna. Najczęściej towarzyszy jej przyrost masy ciała, senność, spowolnienie akcji serca, sucha, łuszcząca się skóra, wole lub pomniejszanie się tarczycy. Najczęściej towarzyszy jej niedoczynność tarczycy.
  • Guzki tarczycy – zwykle są wyczuwalne już w badaniu palpacyjnym. Większość z nich jest niegroźna, lecz zawsze warto je skonsultować z lekarzem, w niektórych przypadkach bowiem mogą być zmianami nowotworowymi. Ważna jest diagnostyka ultrasonograficzna i biopsja cienkoigłowa.
  • Wole – czyli powiększenie objętościowe tarczycy, często mające charakter wola guzkowego. Towarzyszą mu objawy uciskowe jak chrypka, trudności w połykaniu, duszność.
  • Choroba Gravesa-Basedowa – jej tło także jest autoimmunologiczne,w jej przebiegudochodzi do znacznego powiększenia tarczycy, zwiększenia jej unaczynienia i wzrostu wydzielania hormonów. Obok objawów występujących również w nadczynności tarczycy, pojawia się orbitopatia (m.in.: ból oczu, pieczenie, łzawienie, swędzenie, obrzęk powiek), która może trwale uszkadzać wzrok.

Jakie są wskazania do operacji tarczycy?

Operacja tarczycy zalecana jest wówczas, gdy wole może utrudniać oddychanie i przełykanie, a także w sytuacji, gdy u pacjenta/pacjentki pojawią się guzki o nieznanej etiologii i istnieje podejrzenie, że mogłyby być zmianami nowotworowymi. Gruczoł tarczycowy usuwa się także w przypadku choroby Gravesa-Basedowa, gdy leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów, jak również przy znacznej nadczynności tarczycy po wyrównaniu stanu hormonalnego.

Chcesz umówić się na zabieg usunięcia tarczycy w Katowicach?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Metody chirurgiczne i przygotowanie do operacji

Lekarze stosują zwykle dwa rodzaje zabiegu usunięcia tarczycy: całościowe – tyroidektomia lub częściowe – lobektomia lub subtotalne usunięcie obu płatów tarczycy. O wybranej metodzie leczenia chirurgicznego zawsze decyduje lekarz w konsultacji z pacjentem oraz w oparciu o bieżące wyniki badań laboratoryjnych hormonu tarczycy, USG, jak również wyniku biopsji.

Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym, co wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, które potwierdzą bezpieczeństwo podania znieczulenia. Do kliniki należy się zgłosić na czczo.

W trakcie zabiegu lekarz wykonuje kilkucentymetrowe nacięcie w dolnej części szyi, by tą drogą usunąć tarczycę lub jej fragment. Niestety operacja tego typu wiąże się z pewnym ryzykiem. Z uwagi na umiejscowienie tarczycy, podczas jej wycinania może dojść do uszkodzenia lub podrażnienia nerwów krtaniowych wstecznych, co może powodować upośledzenie ruchomości strun głosowych a nawet trwałej utraty głosu. Aby zminimalizować takie ryzyko, w naszej klinice stosujemy neuromonitoring.

Ile kosztuje zabieg usunięcia tarczycy?
Sprawdź cennik zabiegów z chirurgii ogólnej.

Życie po operacji tarczycy – co należy wiedzieć?

Zabieg usunięcia tarczycy wiąże się z koniecznością dwudniowej hospitalizacji celem obserwacji chorego po operacji. W 7. dobie po zabiegu pacjent rozpoczyna zażywanie leków – hormonu lewotyroksyny (jedna tabletka rano, pół godziny przed posiłkiem). Istnieje konieczność 7-10 dniowego ograniczenia wysiłku fizycznego. Mógłby on spowodować rozejście się rany i krwawienie. Nie ma konieczności stosowania specjalnej diety, ale w niektórych sytuacjach zaleca się stosowanie diety płynnej, ponieważ obrzęk i bolesność miejsca zabiegu utrudniają połykanie pokarmów.

Chory musi mieć również na uwadze, że od tego momentu, do końca życia będzie stale potrzebować leków, aby przeciwdziałać pooperacyjnej niedoczynności tarczycy oraz regularnie monitorować poziom TSH, fT4 we krwi. Dalsze postępowanie będzie się różnić w zależności od przyczyny, która wywołała decyzję o operacji gruczołu tarczowego. Jeżeli obecne w nim były komórki rakowe, pacjent powinien podjąć leczenie uzupełniające — jodoterapia w klinice onkologicznej. W pozostałych przypadkach pacjenci pozostają pod kontrolą endokrynologa.

Dowiedz się więcej o zabiegach z zakresu chirurgii ogólnej

Przepuklina Katowice
Leczenie przepuklin
Pęcherzyk żółciowy Katowice
Pęcherzyk żółciowy
Tarczyca Katowice
Operacje tarczycy
Laparoskopia diagnostyczna Katowice
Laparoskopia diagnostyczna
chirurgia bariatryczna, rękawowa resekcja żołądka

Chirurgia bariatryczna stanowi innowacyjne podejście do leczenia otyłości. Skupia się nie tylko na redukcji masy ciała, ale także przyczynia się do znaczącej poprawy jakości życia pacjentów. Na czym konkretnie polega ta metoda leczenia otyłości? Co warto o niej wiedzieć?

Chirurgia bariatryczna – podstawowe informacje

Bariatria jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, badaniem przyczyn, stosowaniem profilaktyki i wreszcie – leczeniem otyłości i nadwagi. Do bariatrii zalicza się również metody chirurgiczne, takie jak zmniejszenie żołądka. Chirurdzy, którzy specjalizują się w operacjach mających na celu leczenie otyłości, nazywani są chirurgami bariatrami.

Wprowadzenie tego typu interwencji chirurgicznych otwiera nowe perspektywy w zakresie skutecznego radzenia sobie z problemem otyłości, będącego jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Dlatego też bariatria jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny. Obecnie celem lekarzy nie jest jedynie fizyczne pomniejszenie żołądka, ale przywrócenie prawidłowego funkcjonowania mechanizmów neurohormonalnej regulacji odczuwania głodu i sytości.

Rękawowa resekcja żołądka – na czym polega i kiedy jest stosowana?

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów w ramach chirurgii bariatrycznej jest rękawowa resekcja żołądka. Procedura ta obejmuje starannie zaplanowane zmniejszenie żołądka o 65 do 80 procent, co prowadzi do zmniejszenia ilości spożywanego pokarmu oraz modyfikacji procesu trawienia i wchłaniania. Nazwa zabiegu swoją nazwę czerpie od kształtu, który po operacji przyjmuje żołądek.

Równocześnie w trakcie zabiegu eliminuje się część żołądka odpowiedzialną za produkcję hormonów związanych z uczuciem głodu. Zabieg ten, z racji swojej efektywności, jest zalecany zwłaszcza w przypadku pacjentów z otyłością oporną na dietetyczne sposoby utraty wagi i w zaburzeniach hormonalnych. Statystyki wskazują, że w ciągu roku od operacji możliwe jest utracenie od 50 do nawet 80 procent nadmiarowych kilogramów.

Rękawowa resekcja żołądka przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zwykle trwa do 1,5 godziny i przeprowadzana jest z pomocą techniki laparoskopowej. Chirurg bariatra dokonuje nacięć na skórze brzucha o szerokości do 2 cm, przez które wprowadza narzędzia, kamerę i światło. Tytanowymi zszywkami zamyka się boczną ścianę żołądka oraz wycina nadmiar tkanek rozciągniętego żołądka.

Nim zabieg zostanie zakończony, przeprowadzana jest tzw. próba szczelności, zakładane są szwy i opatrunki. Po zabiegu konieczne jest pozostanie w klinice przez dwie doby. Po powrocie do domu pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, w kontekście sposobu odżywiania, jadłospisu, stosowanych leków i podejmowanych aktywności.

Ośrodek leczenia otyłości w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach specjalizuje się w przeprowadzaniu tego typu operacji i wspiera w dążeniu do poprawy zdrowia, zapewniając pacjentom kompleksową opiekę na najwyższym poziomie.

Skontaktuj się z koordynatorem ds. pacjentów bariatrycznych pod numerem telefonu 730 350 502.

Długoterminowe efekty i wsparcie pooperacyjne w Klinice chirurgii Mazan

Zalety rękawowej resekcji żołądka nie kończą się na etapie samego zabiegu. Klinika chirurgii Mazan wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując kompleksowy program wsparcia pooperacyjnego. Długoterminowe efekty obejmują utrzymanie redukcji masy ciała oraz poprawę chorób współistniejących, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Istotnym elementem rehabilitacji jest również odpowiednie wsparcie psychologiczne i dietetyczne. Klinika chirurgii Mazan zatrudnia wysoko wykwalifikowany zespół specjalistów, którzy nie tylko pomagają w adaptacji do nowego stylu życia, ale także dostosowują indywidualne plany leczenia i plany dietetyczne do unikalnych potrzeb każdego pacjenta. Podsumowując, chirurgia bariatryczna, a zwłaszcza rękawowa resekcja żołądka, stanowi nie tylko skuteczną metodę walki z otyłością, ale również szansę na trwałą poprawę jakości życia. Klinika chirurgii Mazan w Katowicach, jako lider w dziedzinie chirurgii bariatrycznej, gwarantuje profesjonalną opiekę oraz wsparcie na każdym etapie leczenia, sprawiając, że każdy pacjent może wstąpić na swoją drogę ku szczęśliwszemu i zdrowszemu życiu. Dla pacjentów, którzy obawiają się chirurgicznego leczenia otyłości, w naszym szpitalu dostępny jest jeszcze zabieg mniej radykalny, lecz równie skuteczny. Jest to OverStitch – endoskopowe zmniejszenie żołądka.

Poznaj wszystkie metody zmniejszenia żołądka w Klinice Mazan.

Otyłość
Problem otyłości
Bariatria Katowice
Czym jest bariatria?
kalkulator BMI sprawdź czy masz problem z nadwagą lub otyłością
Kalkulator BMI
metody zmniejszania żołądka
Metody leczenia
Bariatria - niezbędna badania Katowice
Niezbędne badania
Bariatria przebieg leczenia Katowice
Przebieg leczenia
Bariatria koszty leczenia Katowice
Koszty leczenia
Bariatria jak wygląda przyspieszona procedura
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria - suplementacja po operacji
Suplementacja po operacji bariatrycznej
plastyka piersi, chirurgia piersi katowice

Marzysz o biuście, który podkreśli Twoją kobiecość i harmonijnie komponowałby się z Twoją sylwetką? Niestety natura poskąpiła Ci dużych piersi, a Ty nie czujesz się w pełni komfortowo ze swoim wyglądem i miseczkami w rozmiarze A lub B? Jeśli tak, to plastyka piersi może być rozwiązaniem dla Ciebie.

Plastyka piersi to popularny zabieg chirurgiczny, który polega na powiększeniu piersi za pomocą implantów. Implanty mogą mieć różny kształt i wielkość, aby w pełni odpowiadały Twoim oczekiwaniom.  Jeśli myślisz o zabiegu, ale obawiasz się karykaturalnego efektu i nieproporcjonalnej sylwetki z powodu niewłaściwie dobranych implantów, zaufaj chirurgowi plastykowi. Ten specjalista przedstawi Ci możliwe opcje i doradzi, która będzie optymalna dla Twojej sylwetki i oczekiwań.  

Implant implantowi nierówny

Nie każdy implant pasuje do każdej kobiety – podkreśla dr Zbigniew Mazan, chirurg plastyk z ponad 30 -letnim doświadczeniem, właściciel Kliniki Chirurgii Mazan w Katowicach. W trakcie konsultacji, przed zabiegiem plastyki powiększającej piersi, wykonuje się szczegółowe pomiary szerokości wyniosłości piersiowych, pozycji kompleksów brodawka-otoczka, grubości tkanki tłuszczowej, podatności skóry na rozciąganie i na podstawie danych dostarczonych przez producentów implantów piersi, określa się ich optymalną wielkość dla pacjentki – wyjaśnia dr Mazan.

Implanty piersi należy dopasować do warunków anatomicznych kobiety: budowy ciała, szerokości ramion, bioder i szerokości klatki piersiowej i wyniosłości piersiowej. Ważne, aby końcowy efekt był jak najbardziej autentyczny, kobieta wyglądała naturalnie i dobrze czuła się z wielkością swoich piersi.

Oczekiwanie większe niż… implant

Co w sytuacji, gdy oczekiwania pacjentki rozmijają się z opinią lekarza? – Piersi można zrobić nieco większe, ale tylko w granicach zdrowego rozsądku! Trzeba wiedzieć, że poza względami estetycznymi, konsekwencją włożenia zbyt dużych implantów może być rozejście rany pooperacyjnej z odsłonięciem implantu lub nawet martwica skóry. Jeśli oczekiwania pacjentki są ze szkodą dla niej, lekarz nie powinien podejmować się takiego zabiegu, w myśl zasady „Primum non nocere” – stwierdza chirurg plastyk Zbigniew Mazan.

Jak dodaje doktor Mazan, zdarzają się również sytuacje, w których lekarz nie jest w stanie od razu, bezpiecznie dla pacjentki, osiągnąć wymarzony dla niej i adekwatny do jej sylwetki rozmiar piersi. – Są dwa rozwiązania: można od razu zaplanować rozciągnięcie skóry z pomocą expanderów, czyli rozciągaczy tkankowych a po jej odpowiednim rozciągnięciu , zastosować wymarzone, duże implanty piersi, lub drugie rozwiązanie, po pierwszym powiększeniu, jeśli pacjentka będzie miała niedosyt wielkości, zaplanować powtórny zabieg wszczepienia większych implantów, najwcześniej po około 6-8 miesiącach od pierwszego, po całkowitym wygojeniu, gdy skóra się rozciągnie i dopasuje do nowego rozmiaru – wyjaśnia Z. Mazan.

Chcesz umówić się na operację piersi w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Nie ma decyzji w ciemno!

Podjęcie decyzji o docelowym rozmiarze wymarzonych piersi obarczone jest dużą obawą i stresem. Na szczęście pacjentka nie musi decydować „w ciemno”.  Efekt po zabiegu można zobaczyć na własne oczy i na własnym ciele, jeszcze na długo przed tym jak pacjentka położy się na stole operacyjnym. Służą temu imitacje implantów – tzw. sizery, które wkłada się do specjalnych biustonoszy. To pozwala realistycznie zobrazować, jak pacjentka będzie się prezentować po zabiegu.

Panie często robią sobie zdjęcia z sizerami i ostateczną decyzję podejmują w zaciszu domowym. Wtedy jest ona w pełni przemyślana a nie podejmowana pod wpływem emocji i na szybko – podkreśla właściciel katowickiej Kliniki Chirurgii Mazan.  

Implant jak naturalna pierś

Obecnie na rynku medycznym dostępne są implanty wielu producentów. W dotyku są one identyczne jak naturalna, zdrowa pierś. Mogą być okrągłe lub anatomiczne o kształcie elipsy, bardziej lub mniej stożkowate – dzięki temu można je idealnie dopasować do budowy klatki piersiowej, warunków anatomicznych i oczekiwań pacjentki.

Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii piersi

Chcesz dowiedzieć się więcej o chirurgii piersi w Klinice chirurgii Mazan?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Powiększanie piersi Katowice
Powiększanie piersi implantami
Powiększanie piersi Katowice
Powiększanie piersi tłuszczem własnym
Lifting piersi Katowice
Lifting piersi
Redukcja piersi Katowice
Redukcja piersi
Mastektomia Katowice
Mastektomia
Rekonstrukcja piersi Katowice
Rekonstrukcja piersi
leczenie ginekomastii lipomastii katowice

Według American Academy of Dermatology (AAD), około 30-40% mężczyzn doświadcza ginekomastii w pewnym momencie swojego życia. Jest ona źródłem kompleksów, mając wpływ przede wszystkim na zdrowie psychiczne i pewność siebie. Dobra wiadomość jest taka, że ginekomastia występująca fizjologicznie, przejściowo – zanika samoistnie.  Jeśli problem nie przemija lub pojawia się w późniejszym etapie życia, ginekomastię da się wyleczyć. Sposób leczenia ginekomastii zależy od jej przyczyny i nasilenia.

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to nienowotworowe powiększenie piersi u mężczyzn. Powiększenie może być jednostronne lub obustronne. Piersi mogą być bardziej tkliwe, ale zazwyczaj nie towarzyszy temu ból. Rozróżniamy kilka rodzajów ginekomastii:

  • ginekomastię gruczołową – spowodowaną przerostem tkanki gruczołowej piersi. Piersi są zazwyczaj twarde w dotyku i mogą być bardziej tkliwe niż w przypadku innych rodzajów ginekomastii.
  • ginekomastię tłuszczową – spowodowaną nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej w piersiach. Piersi są zazwyczaj miękkie w dotyku i mogą mieć zaokrąglony kształt.
  • ginekomastię mieszaną – która jest połączeniem ginekomastii gruczołowej i tłuszczowej.

Ginekomastia może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania (w wieku około 12-16 lat) oraz u mężczyzn po 50. roku życia.

Przyczyny występowania ginekomastii u mężczyzn

Przyczyny ginekomastii nie są do końca poznane, ale mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi, chorobami przewlekłymi, zaburzeniami metabolicznymi lub zaburzeniami genetycznymi. Czynniki odpowiedzialne za nadmierny rozrost tkanki gruczołowej sutka u mężczyzn to:

  • zmiany hormonalne – podczas okresu dojrzewania u niektórych chłopców poziom estrogenu (żeńskiego hormonu) może wzrosnąć, prowadząc do rozrostu tkanki piersiowej. U dorosłych mężczyzn ginekomastia może być skutkiem zaburzeń hormonalnych, spowodowanych nadczynnością kory nadnerczy. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy może wpływać na gruczoły piersiowe powodując zwyrodnienie włóknisto-torbielowate, wpływające na masę gruczołu.
  • nadwaga (a zwłaszcza otyłość) – mogą powodować rozrost gruczołów piersiowych. Tkanka tłuszczowa jest największym w organizmie gruczołem dokrewnym produkującym hormony, zwłaszcza estrogeny, które fizjologicznie odpowiadają za rozwój żeńskich cech płciowych (rozrostu gruczołów piersiowych, charakterystycznego dla kobiet, odkładania się tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej, biodrach i udach).
  • niewłaściwa dieta – produkty zawierające fitoestrogeny (pochodzenia roślinnego) oraz xenoestrogeny (pochodzenia chemicznego), które powodują w organizmie reakcje do podobne estrogenów. Fitoestrogeny zawierają niektóre potrawy i napoje z soi i chmielu, a xenoestrogeny występują w plastikowych opakowaniach (np. żywność czy napoje w plastikowych opakowaniach). Nawet niektóre olejki eteryczne (np. lawendowy, herbaciany) zawarte w różnych produktach codziennego użytku mogą powodować zwiększoną produkcję estrogenów. Dieta zawierająca duże ilości mięsa drobiowego także może powodować ginekomastię.
  • leki (zwłaszcza sterydy anaboliczne) – niektóre leki, takie jak środki antydepresyjne, leki stosowane w leczeniu nadciśnienia czy sterydy anaboliczne mogą powodować ginekomastię jako skutek uboczny.
  • choroby przewlekłe – nadużywanie alkoholu lub narkotyków mogą przyczyniać się do powstawania marskości wątroby. W wątrobie metabolizowany jest estradiol, jeśli wątroba jest niewydolna, to rośnie jego poziom, co powoduje rozrost gruczołów piersiowych i nierzadko laktację. Ginekomastia może tez pojawić się w przebiegu niewydolności nerek.
  • uraz piersi – może spowodować uszkodzenie tkanki gruczołowej piersi, co może prowadzić do jej przerostu. Ginekomastia spowodowana urazem piersi zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Diagnostyka ginekomastii

Rozpoznanie ginekomastii odbywa się zwykle na podstawie badania fizykalnego. Lekarz może również zlecić wykonanie badań krwi, aby wykluczyć inne przyczyny powiększenia piersi, takie jak nowotwór. Pomocne w rozpoznaniu jest także badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala ocenić rodzaj ginekomastii (gruczołowa, tłuszczowa czy mieszana).

Chcesz umówić się na konsultację w sprawię ginekomastii lub lipomastii?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Leczenie ginekomastii

Leczenie nadmiernie rozwiniętej tkanki piersiowej u mężczyzn zależy od przyczyny występowania problemu i jego nasilenia. Jeśli ginekomastia jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, lekarz może zalecić leki hormonalne. W przypadku, gdy ginekomastia jest spowodowana lekami, lekarz może zalecić zmianę leku lub jego odstawienie. Jeżeli ginekomastia jest objawem choroby przewlekłej, leczenie powinno być skierowane na przyczynę choroby. W przypadku ginekomastii o dużym nasileniu, która powoduje dyskomfort psychiczny lub fizyczny, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołowej, tłuszczowej lub obu tkanek z piersi.

Zabieg ginekomastii i lipomastii

Operacyjne usunięcie nadmiernie rozwiniętej tkanki piersiowej u mężczyzn przeprowadzane jest w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach. Zabiegi ginekomastii i lipomastii wykonuje dr Zbigniew Mazan – specjalista chirurgii plastycznej. Zabieg redukcji lipomastii polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej metodą liposukcji. W ginekomastii gruczołowej lub mieszanej dodatkowo z niewielkiego cięcia na brzegu otoczki sutkowej usuwa się tkankę gruczołową. Szwy zdejmuje się po około 10 dniach od wykonania zabiegu, do tego czasu zostawiając opatrunek uciskowy. Po zabiegu przez okres około 4 tygodni konieczne jest noszenie specjalnego uciskowego ubrania.

W okresie pooperacyjnym i rekonwalescencji zakazane są: uprawianie sportu, wysiłek fizyczny, podnoszenie ciężarów, korzystanie z basenu, sauny i solarium. Blizny pooperacyjne są praktycznie niewidoczne. Ostateczny efekt wymaga kilku miesięcy – to czas potrzebny na obkurczenie się skóry i zblednięcia małej blizny.

Zabiegi ginekomastii i lipomastii są częścią szerszej oferty Kliniki chirurgii Mazan kierowanej do mężczyzn.

Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii dla mężczyzn

Ginekomastia Katowice
Ginekomastia / Lipomastia
Implanty mięśnia piersiowego Katowice
Implanty mięśnia piersiowego
Chirurgia intymna mężczyzn Katowice
Chirurgia intymna mężczyzn
rak skóry diagnostyka, leczenie, chirurgia onkologiczna

Choroby nowotworowe budzą ogromny strach wśród pacjentów. Często do tego stopnia, że odkładają oni niezbędną diagnostykę. Niestety, takie postępowanie jest niebezpieczne. Trzeba pamiętać, że im wcześniej zostanie wykryty rak lub nowotwór złośliwy, tym lepsze rokowanie i szansa na powrót do zdrowia.

Wczesna diagnoza nowotworów złośliwych skóry – pierwszy krok do skutecznego leczenia

Rak skóry jest jednym z najczęściej występujących wariantów choroby nowotworowej. Co roku rozpoznaje się ją u 50 tysięcy pacjentów. Warto mieć świadomość, że może on wystąpić w różnych postaciach. Najczęściej diagnozuje się raka podstawnokomórkowego, którego cechuje miejscowa złośliwość. Nie daje przerzutów, lecz nacieka coraz głębsze tkanki i powiększa swój obwód. Najczęściej występuje w odsłoniętych miejscach skóry twarzy, narażonych na intensywne nasłonecznienie, szczególnie u osób o jasnej karnacji. Jest chorobą zawodową rolników, listonoszy, misjonarzy a także osób zawodowo zajmujących się niektórymi, toksycznymi substancjami chemicznymi. Zmiany mogą być zlokalizowane również w innych miejscach. Dotyczy to osób, które nadużywały kąpieli słonecznych, szczególnie jeśli wystąpiły u nich oparzenia słoneczne. W takich przypadkach, nawet po wielu latach, mogą pojawić się na skórze zmiany o charakterze raka podstawnokomórkowego. Choroba zaczyna się od niewielkiego zaczerwienienia lub grudki na skórze, które z czasem zaczynają się powiększać, skóra nad nimi staje się cieńsza i wrażliwa na najdrobniejsze urazy. Nawet wytarcie ręcznikiem może powodować rankę, na której powstaje strupek, który utrzymuje się dłużej niż zwykle. Takie obrażenia powstają cyklicznie a ranka nie chce się zagoić. Jeśli jakaś drobna ranka goi się dłużej niż trzy tygodnie, to jest to sygnał, że może to być rak skóry.

Niestety są też inne rodzaje raka skóry o uogólnionej złośliwości, czyli dające przerzuty. Jest to rak kolczystokomórkowy, stanowiący 15 do 20 % przypadków raka skóry oraz rak z komórek Merkla, o dużej złośliwości, dający wczesne przerzuty, na szczęście bardzo rzadko występujący. Innym, niezwykle groźnym nowotworem skóry jest czerniak, czyli nowotwór powstający z komórek barwnikowych. Co roku rozpoznaje się około 3000 przypadków tej groźnej choroby. Czerniak rozwija się najczęściej ze znamienia barwnikowego, brzeżnego, z komórek barwnikowych gałki ocznej, może pojawić się pod płytką paznokciową. Niepokoić powinny znamiona barwnikowe o nieregularnym kształcie, wybarwieniu, powierzchni, czasem swędzące, zmiany narażone na drażnienie przez promienie UV, mechaniczne, chemiczne a także zmiany wyglądu, powiększanie obwodu, wysokości, zmiana zabarwienia. Wszystkich tych sygnałów nie wolno bagatelizować, lecz jak najszybciej udać się do specjalisty onkologa, chirurga plastycznego, dermatologa. 

W zależności od wariantu nowotwory skóry różnią się objawami, sposobem leczenia czy rokowaniem. Każdy z nich powoduje różne objawy, które nie zawsze są typowe i charakterystyczne. Nieswoiste symptomy mogą niestety opóźniać postawienie właściwej diagnozy. Dlatego też wszelkie budzące niepokój zmiany powinny zostać jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą. Trudno gojące się zmiany, rany, owrzodzenia, z których sączy się krew i występują ewidentne problemy z gojeniem, a także pojedyncze owrzodzenia lub guzy są onkologicznie podejrzane. Niepokój powinny wzbudzić zmiany, w obrębie których obserwuje się wyraziste, wyniosłe brzegi, przypominające zmiany bliznowate, często z siateczką drobnych naczyń.

Im szybciej zmiany zostaną zdiagnozowane, tym lepsze rokowania i szansa na powrót do zdrowia. Brak właściwej, dopasowanej indywidualnie terapii prowadzi do rozwoju choroby, która rozprzestrzenia się w organizmie. W stadium zaawansowanym nowotwór atakuje okoliczne węzły chłonne a w późniejszym czasie odległe narządy. Rozsiana postać choroby jest zazwyczaj trudna do opanowania i leczenia i kończy się zgonem.

Umów się na konsultację w Klinice chirurgii Mazan
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Metody leczenia raka skóry – od diagnozy do terapii     

 W rozpoznaniu czerniaka lub raka skóry pomaga diagnoście dermatoskop lub videodermatoskop.  Uzupełnieniem diagnostyki jest ocena lokalnych węzłów chłonnych.

Od chwili postawienia diagnozy rozpoczyna się właściwy proces terapii, której zakres ustalany jest indywidualnie, w zależności od stadium zaawansowania choroby oraz indywidualnej sytuacji pacjenta. Osoby ze zdiagnozowanym rakiem często poszukują informacji na temat rak skóry leczenie, jednak zwiększenie własnej świadomości nie wpływa na proces zdrowienia. Nie obędzie się bez leczenia ustalonego przez specjalistę.

Leczeniem chorób nowotworowych skóry zajmuje się chirurgia plastyczna i chirurgia onkologiczna. Najbardziej skuteczną metodą jest chirurgiczne usunięcie zmiany występującej na skórze wraz z marginesem zdrowych tkanek, czyli zdrowej skóry wokół zmiany oraz tkanek głębokich, pod zmianą. Nieskuteczne jest zamrażanie, naświetlanie czy laseroterapia. Proces leczenia rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistą, który posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie w terapii nowotworów skóry oraz technik zamknięcia ubytku tkanek po wycięciu zmiany nowotworowej.

Najważniejszym zadaniem jest postawienie poprawnej diagnozy, aby jak najszybciej wytypować złośliwe zmiany nowotworowe, które są najtrudniejsze w leczeniu. Szczególnie, gdy zostaną wykryte zbyt późno.

Rola profilaktyki i regularnych kontroli w zapobieganiu rakowi skóry

Najskuteczniejszą metodą walki z nowotworami skóry jest profilaktyka. Pozwala ona na wczesną ocenę występujących zmian, co zwiększa szansę na wykrycie choroby na jej wczesnym etapie. Regularne badania to jeden z aspektów.

Aby zapobiegać chorobie trzeba pamiętać, że najważniejsze jest właściwe dbanie o skórę. W ramach profilaktyki należy unikać lub ograniczać kontakt skóry z promieniowaniem UV. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, dlatego ważna jest właściwa ochrona. Specjaliści podkreślają, że w miarę możliwości warto zrezygnować z opalania, przy czym najintensywniejsze działanie słońca występuje w godzinach między 11, a 16. Niezastąpione są także kremy z filtrem, przy czym jego wartość trzeba dobierać indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. karnację. W kontekście promieniowania UV trzeba pamiętać, że zagrożeniem jest nie tylko słońce, ale też solarium czy naświetlanie paznokci promieniami UV utwardzającymi lakiery hydrożelowe, żelowe lub hybrydowe. Oczy należy chronić okularami z przyciemnionymi szkłami z filtrami UV.

Osoby, u których na skórze występują liczne znamiona barwnikowe, popularnie zwane pieprzykami lub inne zmiany, powinny samodzielnie i regularnie kontrolować ich wygląd. Wszelkie zmiany – w wielkości, strukturze, barwie – powinny zostać jak najszybciej skontrolowane przez doświadczonego specjalistę, (najlepiej przy pomocy dermatoskopu), który może wytypować zmiany wymagające usunięcia. Regularne badania są podstawą. Pamiętać należy, że znacznie lepiej usunąć łagodną zmianę, niż zbagatelizować złośliwą i ją pozostawić.

Odpowiednie dbanie o siebie, kontrole lekarskie i badania profilaktyczne pozwalają na szybkie wykrycie wielu chorób, w tym także raka skóry a zwłaszcza czerniaka, który we wczesnym etapie jest wyleczalny.

Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii onkologicznej

Zmiany skórne Katowice - Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii onkologicznej
Zmiany skórne
Nowotwory złośliwe skóry Katowice - Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii onkologicznej
Nowotwory złośliwe skóry
Tarczyca Katowice - Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii onkologicznej
Operacje tarczycy
Mastektomia Katowice - Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii onkologicznej
Mastektomia
Dlaczego wczesna diagnoza czerniaka i raków skóry jest tak ważna?

Wczesna diagnoza czerniaka i innych postaci raka skóry jest kluczowa dla skuteczności leczenia. Im wcześniej zostanie wykryty nowotwór, tym lepsze rokowania i większa szansa na powrót do zdrowia. Wczesne stadium choroby zazwyczaj pozwala na bardziej efektywne leczenie i zwiększa szanse na wyleczenie.

Jakie są najczęstsze typy raka skóry i jakie mają objawy?

Najczęściej diagnozowanym przez lekarzy typem raka skóry jest rak podstawnokomórkowy, charakteryzujący się miejscową złośliwością i brakiem przerzutów. Objawia się niewielkim zaczerwienieniem lub grudką na skórze, która z czasem powiększa się i staje wrażliwa na urazy. Inne typy to rak kolczystokomórkowy i rak z komórek Merkla, które mogą dawać przerzuty oraz czerniak, rozwijający się najczęściej ze znamienia barwnikowego.

Jakie są metody leczenia raka skóry?

Leczenie raka skóry zależy od jego typu i stadium zaawansowania. Najbardziej skuteczną metodą jest chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej wraz z marginesem zdrowych tkanek. Inne metody, takie jak zamrażanie, naświetlanie czy laseroterapia, są mniej skuteczne. Istotne jest indywidualne dopasowanie terapii przez specjalistę.

kapsułka endoskopowa, badanie jelita cienkiego

Medycyna obecnie oferuje najrozmaitsze rozwiązania, które zachwycają innowacyjnością, ale przede wszystkim – skutecznością. Kapsuła endoskopowa jest jednym z nich. Na czym polega wyjątkowość tej metody i w jakich przypadkach się ją stosuje?

Kapsuła endoskopowa – co to takiego?

Nie ukrywamy, że kapsuła endoskopowa to rozwiązanie, które wielu pacjentom kojarzy się z metodami rodem z powieści i filmów science fiction. To niewielka kapsułka, zawierająca transmiter, kamerę i lampę LED. Pacjent połyka kapsułę, jak tabletkę, a ta przechodzi przez jego układ pokarmowy w sposób fizjologiczny, cały czas transmitując obraz do odbiornika. W ten sposób lekarz jest w stanie dokładnie przyjrzeć się ewentualnym niepokojącym zmianom (lub je wykluczyć). Kapsuła jest w przypadku wielu pacjentów dobrą alternatywą dla badania gastroskopowego i badanie kolonoskopem.

Warto jednak wiedzieć, że nie może być stosowana zawsze i w każdym przypadku.

Diagnostyka z pomocą kapsułki

Dla wielu pacjentów gastroskopia czy kolonoskopia wiąże się z pewnym dyskomfortem. Nawet, jeśli oba te badania wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, dla niektórych pacjentów stres związany z tymi badaniami jest bardzo trudny. Tymczasem połknięcie niewielkiej kapsułki i poddanie się badaniu w ten sposób jest zdecydowanie mniej uciążliwe.

Co więcej, w niektórych przypadkach diagnostyka z pomocą kapsuły endoskopowej okazuje się bardziej skuteczna niż za pomocą tradycyjnych metod. Zazwyczaj poleca się ją, gdy podejrzewane są zmiany w obrębie jelita cienkiego, niedostępnego dla innych metod. Wskazaniem do badania może być np. niedokrwistość o niejasnej przyczynie albo podejrzenie krwawienia z przewodu pokarmowego, szczególnie, jeśli nie udało się ustalić ich przyczyn za pomocą gastroskopii i kolonoskopii.

Endoskopia kapsułkowa pozwala na dokładne określenie stopnia zaawansowania choroby, ale także sprawdzenie skuteczności wprowadzonego już leczenia. 

Umów się na zabieg endoskopii kapsułkowej
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Najczęściej występujące choroby jelita cienkiego

Warto wiedzieć, że choroby w obrębie jelita cienkiego mogą się rozwijać niezależnie od wieku. Bardzo ważne w zachowaniu zdrowia jest szybkie i trafne zdiagnozowanie problemu oraz wprowadzenie stosownego leczenia.

Dlatego zawsze, jeśli rozpoznajemy u siebie niepokojące objawy, wskazane jest jak najszybsze udanie się do specjalisty: internisty, gastrologa lub proktologa.

Najczęstszymi chorobami, które rozwijają się w jelicie cienkim są celiakia, niedrożność przewodu pokarmowego, SIBO, zespół ślepej pętli jelitowej i wszelkiego rodzaju nowotwory jelita cienkiego

Objawy wielu z tych chorób są do siebie bardzo zbliżone. Zazwyczaj są to wzdęcia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak odbijanie się, uczucie ciężkości po jedzeniu, ból brzucha, skurcze, nudności i wymioty, wzdęcia. Dodatkowo mogą pojawiać się zaburzenia apetytu lub wręcz jadłowstręt.

Do czego prowadzą choroby jelita cienkiego? To zależy od konkretnego schorzenia, ale większość z nich niestety zaliczana jest do poważnych i bardzo poważnych. Przede wszystkim, jakiekolwiek zmiany w obrębie jelita cienkiego prowadzą do upośledzonego wchłaniania składników odżywczych z żywności, co wpływa na kondycję całego organizmu. Jeśli problemem jest krwawienie z jelita cienkiego, pojawia się niedokrwistość, która w skrajnym przypadku zagraża życiu. 

Brak możliwości wchłaniania pokarmu spowodowany np. zahamowaniem pracy jelita cienkiego jest gwałtownym i bardzo niebezpiecznym stanem, na który trzeba reagować jak najszybciej.

Warto jednak wiedzieć, że większość chorób jelita cienkiego rozwija się przez długi czas: pomijając celiakię, która jest schorzeniem wrodzonym, inne mogą pojawić się na dowolnym etapie życia. Regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym – zarówno gastrologicznym, jak i proktologicznym i standardowej morfologii oraz badaniu moczu i kału – może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania. Reasumując, jeśli obserwujemy u siebie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego wskazane jest jak najszybsze udanie się do lekarza, który rozpocznie prawidłową diagnostykę. W proktologii i gastroenterologii coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest kapsułka endoskopowa, jednak badanie gastroskopem i kolonoskopem są nadal podstawą do prawidłowej diagnostyki i czuwania nad przebiegiem procesu leczenia.

Oferta zabiegowa endoskopii

Gastroskopia Katowice
Gastroskopia
Kolonoskopia Katowice
Kolonoskopia
Kapsuła endoskopowa Katowice
Kapsuła endoskopowa
Czym jest kapsuła endoskopowa i jak działa?

Kapsuła endoskopowa to niewielkie urządzenie zawierające transmiter, kamerę i lampę LED, które pacjent połyka jak tabletkę. Przechodzi ona przez układ pokarmowy, transmitując obraz do odbiornika, co pozwala lekarzowi na dokładne zbadanie jelita cienkiego.

W jakich przypadkach stosuje się kapsułę endoskopową?

Kapsuła endoskopowa jest zalecana, gdy podejrzewane są zmiany w obrębie jelita cienkiego, szczególnie gdy inne metody, takie jak gastroskopia czy kolonoskopia, nie są wystarczające. Przykłady wskazań to niedokrwistość o niejasnej przyczynie lub podejrzenie krwawienia z przewodu pokarmowego.

Jakie są zalety kapsuły endoskopowej w porównaniu do tradycyjnych metod?

Kapsuła endoskopowa jest mniej uciążliwa dla pacjentów niż tradycyjne metody diagnostyczne, jak gastroskopia czy kolonoskopia, i często bardziej skuteczna w diagnozowaniu problemów jelita cienkiego. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które odczuwają duży dyskomfort lub stres związany z tradycyjnymi badaniami endoskopowymi.

plastyka nosa, operacja plastyczna nosa

Wygląd twarzy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Nos to element, na który zwracamy uwagę, gdy patrzymy na drugą osobę. Jeśli jest za duży lub krzywy, może zaburzać proporcje twarzy i negatywnie wpływać na samoocenę. Zabieg korekcyjnej plastyki nosa przeprowadza się ze względów estetycznych lub zdrowotnych. Sprawdź, na czym polega ta metoda i kiedy warto z niej skorzystać!

Na czym polega korekcyjna plastyka nosa?

Korekcyjna plastyka nosa to bezpieczny zabieg, który możesz wykonać w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach. Operację przeprowadza doświadczony chirurg, a jej celem jest zmiana kształtu nosa i poprawa jego wyglądu. Korekta może być bardzo drobna lub może też zupełnie zmienić kształt nosa i korzystnie wpłynąć na jego funkcjonowanie. W ramach zabiegu chirurg wycina wybrane fragmenty chrząstek i modeluje je na nowo, aby usunąć defekt lub poprawić proporcje twarzy. Doświadczony specjalista może zmienić kształt czubka nosa, wielkość dziurek, ustawienie skrzydełek, a także długość i rozmiar nosa. Operacja plastyczna nosa niekiedy polega również na prostowaniu i modelowaniu przegrody, aby ułatwić pacjentowi oddychanie.

Plastyka nosa to poważny zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Dlatego decyzja o poddaniu się tej procedurze medycznej nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili. W Klinice chirurgii Mazan pracują doświadczeni specjaliści, którzy dokładnie przeanalizują Twój przypadek i przedstawią Ci dostępne rozwiązania. Na podstawie informacji uzyskanych w trakcie profesjonalnej konsultacji medycznej z łatwością podejmiesz korzystną dla siebie decyzję.

Kiedy warto rozważyć korekcyjną plastykę nosa?

Operacja nosa to zabieg, który może być przeprowadzany u pacjentów w niemal każdym wieku. Wyjątkiem są osoby, u których ten narząd jeszcze nie jest ostatecznie ukształtowany. U kobiet nos rośnie do ok. 20. roku życia, a u mężczyzn do ukończenia 25. roku życia. Najczęściej plastyka nosa jest wykonywana ze względów estetycznych. Chirurg może skorygować nosy:

  • garbate,
  • krzywe,
  • skośne,
  • za długie w stosunku do reszty twarzy,
  • z przerostem części chrzęstnej,
  • z krzywą przegrodą nosową,
  • lub nosy porozszczepowe.

Efekt zabiegu jest trwały. Po operacji pacjenci często są bardziej pewni siebie, chętniej udzielają się towarzysko i mają zdecydowanie lepsze samopoczucie. Uzyskanie prawidłowych proporcji twarzy pozytywnie wpływa na całościowy wizerunek pacjenta, a zabieg prostowania przegrody nosowej poprawia drożność nosa i wentylację zatok.

Chcesz umówić się na konsultację ws. plastyki nosa?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Przebieg zabiegu i okres rekonwalescencji

Operacja plastyczna nosa wiąże się z jednodniowym pobytem w klinice. W trakcie zabiegu chirurg wykonuje cięcie w środku nosa lub przeprowadza dodatkowe cięcia u podstawy przegrody, a niekiedy także u podstawy skrzydeł nosa. Sposób wykonania zabiegu będzie uzależniony od problemu, z jakim pacjent zgłosił się do kliniki i efektów, jakie chce uzyskać. Podczas operacji chirurg może skorygować tylko jeden element lub kombinację kilku elementów.

Plastyka nosa to inwazyjny zabieg, który wymaga odpowiedniej rekonwalescencji. Po operacji nos zostaje zasetonowany, a na zewnątrz zakłada się sztywny opatrunek. Setony usuwane są już po tygodniu, a opatrunek zdejmuje się po 10 dniach. Po zabiegu nos jest obrzęknięty, a pod oczami mogą pojawić się krwiaki okularowe. Obrzęk powinien zniknąć po ok. 2 tygodniach. Natomiast całkowite gojenie trwa do 3 miesięcy, a na ostateczny efekt trzeba poczekać ok. 6 miesięcy.

Bezpośrednio po zabiegu plastyki nosa pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną. Wskazane jest unikanie gwałtownych ruchów i wstrzymanie się z uprawianiem sportów przez ok. 3 miesiące. Jeśli pacjent wykaże się cierpliwością i będzie przestrzegał zaleceń lekarskich, to proces gojenia powinien przebiegać bez żadnych dodatkowych komplikacji.

Wybór odpowiedniego specjalisty

Korekcyjna plastyka nosa to poważna ingerencja w ciało. Dlatego zabieg powinien przeprowadzać doświadczony chirurg z renomowanej kliniki, która cieszy się dużym uznaniem wśród pacjentów. Taki specjalista sprawdzi Twoją motywację do wykonania zabiegu i upewni się, czy operacja nosa na pewno będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. W Klinice chirurgii Mazan możesz liczyć na kompleksowe wsparcie lekarzy na każdym etapie realizacji procedury medycznej. Zabiegi są przeprowadzane w komfortowych i bezpiecznych warunkach oraz z zachowaniem najwyższych standardów. Prawidłowo przeprowadzona plastyka nosa znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego to ważne, aby znaleźć dobrego chirurga i ściśle stosować się do jego zaleceń. Klinka chirurgii Mazan to miejsce, w którym uzyskasz profesjonalną pomoc. W efekcie po zabiegu szybko wrócisz do normalnego funkcjonowania, a Twój nos będzie subtelny, zgrabny i proporcjonalny!

Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii twarzy

Lifting twarzy Katowice
Lifting twarzy
Lifting szyi Katowice
Lifting szyi
Korekta powiek Katowice
Korekta powiek
Rekonstrukcja powiek Katowice
Rekonstrukcja powiek
Plastyka nosa Katowice
Korekcyjna plastyka nosa
Korekcja podbródka Katowice
Korekcja podbródka
Korekcja uszu Katowice
Korekcja uszu
Lipofilling Katowice
Lipofilling
Implanty twarzy Katowice
Implanty twarzy
Implanty twarzy Katowice
Dermabrazja
Implanty twarzy Katowice
Podniesienie brwi
Czym jest korekcyjna plastyka nosa i jakie są jej cele?

Korekcyjna plastyka nosa to zabieg chirurgiczny, którego celem jest zmiana kształtu nosa dla poprawy jego wyglądu i funkcjonowania. Może obejmować zmianę kształtu czubka nosa, wielkości dziurek, ustawienia skrzydełek, a także długości i rozmiaru nosa oraz w niektórych przypadkach również prostowanie przegrody nosowej.

Kiedy warto rozważyć korekcyjną plastykę nosa?

Korekcyjna plastyka nosa jest zalecana osobom, które chcą poprawić estetykę nosa (np. nosy garbate, krzywe, skośne, za długie) lub mają problemy zdrowotne, takie jak krzywa przegroda nosowa.

Jak wygląda przebieg zabiegu i okres rekonwalescencji po korekcyjnej plastyce nosa?

Zabieg korekcyjnej plastyki nosa przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga jednodniowego pobytu w klinice. Po operacji nos jest zasetonowany i opatrywany, a pełne gojenie trwa do 3 miesięcy. Ostateczny efekt widoczny jest po około 6 miesiącach. Pacjenci powinni ograniczyć aktywność fizyczną i przestrzegać zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji.

otoplastyka, korekta uszu katowice

Odstające lub zniekształcone uszy mogą być powodem kompleksów i prowadzić do wyśmiewania i izolacji społecznej. W skrajnych przypadkach mogą nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie, np. noszenie kasku ochronnego lub czapki. Rozwiązaniem tego problemu może być otoplastyka, czyli zabieg korygujący kształt, wielkość lub kąt odchylenia małżowiny usznej od głowy. Możliwy jest on do przeprowadzenia także u dzieci powyżej 5. roku życia, co jest szczególnie ważne w kontekście zdrowia psychicznego. Operacja w młodym wieku oddala ryzyko zaniżenia samooceny i problemy z akceptacją społeczną wśród równieśników.

Co można skorygować podczas otoplastyki?

Otoplastyka to zabieg chirurgiczny, który pozwala na korektę kształtu, rozmiaru i ustawienia małżowiny usznej. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, chirurg może:

  • zmienić wielkość małżowiny usznej,
  • zmienić kształt małżowiny usznej,
  • zmienić kąt odchylenia małżowiny usznej od głowy,
  • wymodelować niewykształcone elementy chrząstki.

Wszystko to ma na celu osiągnięcie harmonijnego wyglądu, który będzie zgodny z oczekiwaniami pacjenta.

Chcesz umówić się na konsultację ws. korekty uszu?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na zmniejszeniu kąta ustawienia małżowiny usznej w stosunku do czaszki oraz odtworzeniu jej prawidłowego rysunku anatomicznego. W zależności od rodzaju zabiegu, chirurg może wykonać nacięcia w przedniej lub tylnej części małżowiny usznej. Następnie wycinając nadmiar skóry, nacina chrząstkę, odpowiednio modeluje szwami i mocuje we właściwym położeniu. Czasami konieczne jest wycięcie fragmentu chrząstki. Chrząstka nie ma zdolności zrostu, dlatego poszczególne jej elementy łączone są na stałe za pomocą nierozpuszczalnych szwów. Skórę zamyka się cienkimi szwami. Czas trwania zabiegu wynosi około 1-2 godzin.

U dorosłych zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, u dzieci procedurę można przeprowadzić w pełnym znieczuleniu.

Czas rekonwalescencji

Po zabiegu otoplastyki występuje bolesność, obrzęk, zaczerwienienie skóry, czasami niewielkie krwawienie z ran. Dolegliwości te są łagodzone przez zalecone przez lekarza środki przeciwbólowe. Na rany nakłada się opatrunki, które należy nosić przez około 10 dni. W tym czasie należy unikać zamoczenia uszu. Szwy i opatrunki pooperacyjne zdejmowane są w dziesiątej dobie po zabiegu.

Pełna rekonwalescencja po otoplastyce trwa około dwóch miesięcy. Po zabiegu zauważalne jest osłabienie czucia w obrębie skóry małżowin. W ciągu pierwszych dwóch tygodni należy chronić uszy przed urazami, przegrzaniem oraz przemarznięciem. Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężkich przedmiotów. Nie zaleca się suszenie włosów suszarką, brania gorących kąpieli, korzystania z sauny i solarium. Przez minimum dwa miesiące należy spać w opasce na głowie, co zabezpiecza przed przypadkowym urazem uszu podczas snu.

Otoplastyka u dzieci

Operacje korygujące uszy przeprowadza się nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci powyżej piątego roku życia. W tym wieku uszy są już w pełni rozwinięte, co sprawia, że jest to odpowiedni moment na ewentualną korektę. Zabieg w młodym wieku może również przyczynić się do zmniejszenia ewentualnych problemów emocjonalnych związanych z nieprawidłowościami w wyglądzie, co wpływa na pewność siebie dziecka w okresie szkolnym i społecznym. Jednak zawsze to lekarz specjalista określa odpowiedni moment oraz metodę korekty.

Zabieg korekty uszu w Klinice chirurgii Mazan

W Klinice chirurgii Mazan zabiegi otoplastyki wykonywane są przez specjalistę chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej doktora Zbigniewa Mazana. Stosujemy nowoczesne techniki i materiały, dzięki czemu możemy zagwarantować pacjentom najwyższy poziom bezpieczeństwa i satysfakcji z efektów zabiegu. Aby umówić się na konsultację z chirurgiem plastycznym dr Zbigniewem Mazanem, skontaktuj się z nami telefonicznie: 32 255 38 32 i 691 476 095 lub mailowo: sekretariat@klinika-mazan.pl.

Chcesz umówić się na konsultację w sprawię operacji plastycznej twarzy?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii twarzy

Lifting twarzy Katowice
Lifting twarzy
Lifting szyi Katowice
Lifting szyi
Korekta powiek Katowice
Korekta powiek
Rekonstrukcja powiek Katowice
Rekonstrukcja powiek
Plastyka nosa Katowice
Korekcyjna plastyka nosa
Korekcja podbródka Katowice
Korekcja podbródka
Korekcja uszu Katowice
Korekcja uszu
Lipofilling Katowice
Lipofilling
Implanty twarzy Katowice
Implanty twarzy
Implanty twarzy Katowice
Dermabrazja
Implanty twarzy Katowice
Podniesienie brwi
medycyna estetyczna katowice

Zdrowa i promienna cera to nie tylko kwestia estetyki, ale również samopoczucia i pewności siebie. Jej kondycja zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, genetyka, nawyki czy środowisko. Kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej skóry zdecydowanie odgrywa jej pielęgnacja. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków do pielęgnacji skóry, ale aby osiągnąć naprawdę znaczące i długotrwałe efekty, warto zwrócić się w stronę profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. W tym artykule przyjrzymy się sekretom efektywnej pielęgnacji skóry, skupiając się na roli profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych.

Stopniowa, lecz nieagresywna terapia

Pielęgnacja cery to proces, który wymaga cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Istotnym elementem jest stopniowa terapia, która nie jest agresywna dla skóry. Kosmetolodzy doskonale zdają sobie sprawę z potrzeby delikatnego wprowadzania zmian w pielęgnacji. Warto unikać gwałtownych rewolucji i zamiast tego postawić na stopniowe dostosowywanie zabiegów do aktualnych potrzeb cery.

Współpraca kosmetolog – lekarz

Dobrą praktyką, stosowaną w Klinice chirurgii Mazan jest międzyzespołowe planowanie opieki nad pacjentem. Choć kosmetolog jest specjalistą w dziedzinie pielęgnacji skóry, to często jej potrzeby wykraczają poza ramy pielęgnacji. Przykładem mogą być problemy dermatologiczne, które wymagają specjalistycznego podejścia, a także zabiegi medycyny estetycznej, które należą do kompetencji lekarza medycyny estetycznej.

W Klinice Mazan znajdujemy miejsce dla obu profesji dzięki czemu możemy zaoferować pacjentowi kilka dostępnych opcji – zapewnia dr n.med. Magdalena Świder, specjalistka medycyny estetycznej w Klinice chirurgii Mazan, certyfikowany trener GAIN. – Stosujemy jasny podział kompetencji. Plan leczenia oparty o 5 aspektów oceny struktur twarzy, odtwarzanie jej objętości, zabiegi z użyciem igły, takie jak neuromodulator (botoks)czy stymulatory tkankowe to domena lekarza medycyny estetycznej. Pierwsza pomoc dla skóry, poprawa jakości powierzchownych partii skóry i przygotowanie pacjenta do bardziej inwazyjnych zabiegów to zakres pracy kosmetologa – dodaje M. Świder.

Długoterminowy plan pielęgnacji

Skóra potrzebuje stałej uwagi i odpowiednich zabiegów, aby zachować swoją kondycję. Doświadczony kosmetolog jest w stanie stworzyć długoterminowy plan pielęgnacji, który uwzględnia indywidualne potrzeby pacjenta. Taki plan pozwala unikać efektu „błyskawicznego”, ale przy tym krótkotrwałego poprawienia stanu skóry i dążyć do trwałych rezultatów. I tutaj znowu współpraca kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej wydaje się niezastąpiona.

Zabiegi kosmetologiczne pomagają przygotować skórę do zabiegów medycyny estetycznej i uzyskać lepszy efekt, utrzymując go na dłużej. Doskonałym przykładem jest wykonanie w pierwszej kolejności peelingu chemicznego: złuszczymy martwy naskórek, co nie tylko wpłynie na przyspieszenie odnowy skóry, ale także na jej stymulację. Taki peeling doskonale przygotuje skórę do podania toksyny botulinowej lub do wykonania zabiegu mezoterapii, która stanowi głębszą rewitalizację. Jak wyjaśnia dr Magdalena Świder, termolifting skóry za pomocą urządzeń z falą radiową lub podczerwienią również może stanowić pierwszy krok do zabiegów wolumetrycznych lub stymulujących własne mechanizmy skóry do wytwarzania kolagenu (np. zastosowanie kwasu L- polimlekowego).

Chcesz umówić się na zabieg kosmetologiczny w Klinice chirurgii Mazan?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Indywidualne podejście

Każda skóra jest inna, dlatego kluczowe jest indywidualne podejście do pacjenta. Punktem wyjścia jest szczegółowa analiza stanu skóry, z uwzględnieniem jej typu, problemów i potrzeb. Pacjent może ustalić cele wspólnie ze specjalistą, określając swoje oczekiwania i budżet, i dopiero na podstawie tych informacji tworzony jest spersonalizowany plan pielęgnacji, który uwzględnia zarówno profesjonalne zabiegi, jak i odpowiednie produkty do pielęgnacji domowej.

Medycyna estetyczna w Klinice chirurgii Mazan

W Klinice chirurgii Mazan oferujemy szeroki wachlarz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które przeprowadza certyfikowany trener GAIN – dr Magdalena Świder. We wszystkich wykonywanych u nas zabiegach wykorzystujemy najlepsze metody, preparaty oraz najnowszej generacji urządzenia. Wykonujemy zabiegi medycyny estetycznej z użyciem neuromodulatorów, kwasu hialuronowego, kolagenu czy silnego stymulatora fibroblastów – kwasu L- polimlekowego. W ofercie znajdują się również zabiegi wygładzające i odżywiające skórę – np. mezoterapia i zastosowanie skinboosterów.

Autorskie zabiegi

Kliniki czy gabinety kosmetologiczne i medycyny estetycznej często oferują autorskie zabiegi, które są efektem wieloletnich badań i doświadczenia specjalistów. Takie zabiegi mogą być kluczem do osiągnięcia doskonałych efektów pielęgnacyjnych. Przy wyborze gabinetu warto zwracać uwagę na ofertę autorskich zabiegów, które mogą być unikalne i wyjątkowo skuteczne.

W Klinice chirurgii Mazan taką autorską propozycją jest unikatowy zabieg łączący dwa ulubione zabiegi pacjentów w Polsce – peeling i masaż. Procedura zabiegowa składa się z trzech etapów: masażu z elementami fizjoterapii estetycznej, aplikacji peelingu PQ Age Evolution oraz maski Croma w płacie z kwasem hialuronowym i zieloną herbatą. Warto zwrócić uwagę na to, że dobry kosmetolog czy specjalista medycyny estetycznej nie tylko przeprowadzi zabieg, ale także monitoruje jego skutki, dostosowując terapie w razie potrzeby. Ostatecznie, sekretem efektywnej pielęgnacji skóry jest połączenie profesjonalizmu, indywidualnego podejścia i stałej współpracy między pacjentem, kosmetologiem a lekarzem. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrową i piękną skórą przez wiele lat.

Medycyna estetyczna w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach

Kwas hialuronowy - medycyna estetyczna Katowice
Kwas hialuronowy
Botox - medycyna estetyczna Katowice
Toksyna botulinowa
usuwanie przebarwień Cosmelan/Dermamelan - medycyna estetyczna Katowice
Usuwanie przebarwień
Dr Cyj Hair Filler - medycyna estetyczna Katowice
Dr Cyj Hair Filler
Mezoterapia - medycyna estetyczna Katowice
Mezoterapia
Pelleve - medycyna estetyczna Katowice
Pelleve
Zaffiro - medycyna estetyczna Katowice
Zaffiro
Elight - medycyna estetyczna Katowice
E-Light
Sculptra - medycyna estetyczna Katowice
Sculptra
Aquashine - medycyna estetyczna Katowice
Aquashine
Leczenie nadpotliwości - medycyna estetyczna Katowice
Leczenie nadpotliwości
Leczenie bruksizmu - medycyna estetyczna Katowice
Leczenie bruksizmu
Lifting hybrydowy - medycyna estetyczna Katowice
Lifting hybrydowy
PROPHOLO - medycyna estetyczna Katowice
Profhilo
zabieg karisma klinika mazan
KARISMA
shape up hit galderma
SHAPE UP HIT
zabieg likwidujący cienie pod oczami
BRIGHT EYES HIT
korekta podbródka katowice

Korekcja podbródka to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej umiejscowionej w rejonie szyi, brody i żuchwy. Drugi podbródek lub obwisła skóra mogą być wynikiem procesów starzenia, a niekiedy pojawiają się również w następstwie znacznej utraty masy ciała. Plastyka podbródka to świetny sposób na poprawę konturu twarzy i odzyskanie młodego wyglądu. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Dlaczego korekta podbródka cieszy się rosnącą popularnością?

W Klinice chirurgii Mazan korekta podbródka jest wykonywana bardzo często. Do naszej placówki trafiają pacjenci w różnym wieku, którzy chcą poprawić swój wygląd i pragną poczuć się lepiej we własnej skórze. Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Drugi podbródek znacząco obniża samoocenę, ponieważ wygląda nieestetycznie i trudno go ukryć pod warstwą makijażu.

Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych jesteśmy w stanie przeprowadzić korekcję podbródka w sposób całkowicie bezpieczny i komfortowy dla pacjenta. Zabieg znacząco poprawia proporcje twarzy, optycznie wyszczupla twarz oraz sprawia, że skóra w okolicy brody staje się bardziej napięta i jędrna.

Kto jest idealnym kandydatem do przeprowadzenia zabiegu korekty podbródka?

Korekta podbródka to operacja plastyczna twarzy, która może całkowicie odmienić Twój wygląd. W trakcie zabiegu chirurg usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej i modeluje podbródek. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, u których postępuje proces starzenia lub skóra nadmiernie rozciągnęła się w wyniku nadwagi i stała się wiotka. Podwójny podbródek zaburza proporcje twarzy, przez co granica między twarzą a szyją nie jest wyraźnie zarysowana. Jeśli na co dzień pełnisz funkcję reprezentacyjną i chcesz czuć się pewnie w każdej sytuacji, warto rozważyć wykonanie plastyki podbródka.

Korekcja podbródka jest polecana osobom dorosłym w każdym wieku, które chcą wyraźnie poprawić wygląd swojej twarzy. Na ten zabieg mogą zapisać się pacjenci, u których nie występują żadne przeciwwskazania medyczne do przeprowadzenia procedury. Przed zabiegiem trzeba też odbyć krótką konsultację chirurgiczną, podczas której specjalista sprawdzi Twój stan zdrowia i zapyta o Twoje oczekiwania względem zabiegu.

Chcesz umówić się na konsultację ws. korekty podbródka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Jak przebiega procedura korekty podbródka i jakie stosuje się metody?

W Klinice chirurgii Mazan korekta podbródka jest przeprowadzana w sterylnych warunkach oraz z zachowaniem najwyższych standardów. Nasi pacjenci mogą poddać się zabiegowi liposukcji, czyli usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z brody, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu chirurg nacina skórę w okolicach podbródka i uszu. Następnie przy użyciu kaniuli odsysany jest nadmiar tłuszczu, a podbródek modeluje się na nowo. Czas rekonwalescencji wynosi ok. 2 tygodni.

Klinika chirurgii Mazan oferuje swoim pacjentom również zabieg termoliftingu Zaffiro podbródka. Jest to metoda nieinwazyjna, w ramach której wykorzystuje się działanie światła podczerwonego na głębokie warstwy skóry. Specjalista przykłada głowicę do skóry i stopniowo ją rozgrzewa. W rezultacie dochodzi do pobudzenia fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych. Zabieg termoliftingu Zaffiro twarzy jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia ani rekonwalescencji.

Czego pacjent może się spodziewać po zabiegu korekty podbródka?

Efekty zabiegu korekcji podbródka będą uzależnione od wybranej metody. Operacja plastyczna twarzy pozwala na uzyskanie bardziej widocznych i trwalszych rezultatów, ale za to wiąże się z dłuższym czasem rekonwalescencji. Natomiast termolifting Zaffiro jest małoinwazyjnym zabiegiem, który widocznie zwiększa napięcie skóry. Wszystkie proponowane przez nas procedury medyczne są w pełni bezpieczne i wyróżniają się dużą skutecznością. Po wyjściu z kliniki i zagojeniu się ran Twoja skóra stanie się wyraźnie gładsza i jędrniejsza. Jest to świetny sposób na wyszczuplenie twarzy i przywrócenie jej młodego wyglądu.  Korekta podbródka to zabieg, który przynosi szybkie i satysfakcjonujące efekty. Ta drobna zmiana korzystnie wpłynie na Twój wygląd i samopoczucie. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w wybraniu najlepszej dostępnej metody. Jeśli marzysz o szczupłej i proporcjonalnej twarzy, nie zwlekaj, tylko zadzwoń do nas już dziś!

Chcesz umówić się na konsultację w sprawię operacji plastycznej twarzy?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii twarzy

Lifting twarzy Katowice
Lifting twarzy
Lifting szyi Katowice
Lifting szyi
Korekta powiek Katowice
Korekta powiek
Rekonstrukcja powiek Katowice
Rekonstrukcja powiek
Plastyka nosa Katowice
Korekcyjna plastyka nosa
Korekcja podbródka Katowice
Korekcja podbródka
Korekcja uszu Katowice
Korekcja uszu
Lipofilling Katowice
Lipofilling
Implanty twarzy Katowice
Implanty twarzy
Implanty twarzy Katowice
Dermabrazja
Implanty twarzy Katowice
Podniesienie brwi
manualne terapie odmładzające, zabiegi kosmetologiczne katowice

Starzenie się skóry to naturalny proces, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Możemy jedynie go spowolnić. Za powstawanie zmarszczek, utratę jędrności odpowiada mniejsza ilość kolagenu i elastyny (ich produkcja spada po 25. roku życia, a drastycznie maleje po 50. roku życia) oraz mniejsze możliwości regeneracji komórkowej skóry. Z wiekiem zmniejsza się też ilość tkanki tłuszczowej, co skutkuje zmianą owalu twarzy. Wpływ na proces starzenia się skóry ma także nasza dieta, stres oraz czynniki zewnętrzne: zwłaszcza promieniowanie UV i zanieczyszczenia środowiska. Jak temu przeciwdziałać?

Dla osiągnięcia spektakularnych efektów zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej. Utrzymanie ich na dłuższą metę nie jest jednak możliwe bez dbałości o kondycję skóry. Oprócz codziennej pielęgnacji, kluczową rolę w tym procesie odgrywają techniki manualne.

Techniki manualne

Techniki manualne stymulują skórę, poprawiają krążenie krwi, pobudzają produkcję kolagenu, przyspieszają regenerację komórkową oraz redukują napięcie mięśniowe. Większość z nas zupełnie nieświadomie stosuje techniki manualne każdego dnia. To ruchy, którymi codziennie rano i wieczorem aplikujemy serum i kremy na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Wierzymy, że ich delikatne wklepywanie zwiększa efektywność pielęgnacji – nawet jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia i znajomości technik. Dlaczego zatem powątpiewamy w skuteczność profesjonalnych manualnych terapii odmładzających? Czy to tylko czary-mary dla relaksu? Czy skuteczne antidotum na starzenie się i zmarszczki? Czas na konkrety.

Fokus na manualne terapie odmładzające twarzy

Manualne terapie odmładzające wykorzystują techniki działające na wszystkich strukturach twarzy, w tym na głębsze warstwy skóry i mięśni o działaniu liftingującym. To techniki masażu i uciskania aktywnych punktów, które stymulują procesy regeneracyjne. Specjalista wykonuje precyzyjne ruchy, w ustalonej sekwencji, które mają na celu stymulację i uelastycznienie powięzi, poprawę jędrności skóry, uwolnienie napięć i blokad, a także poprawę krążenia krwi i limfy w obrębie twarzy.  W skład terapii wchodzić mogą także elementy masażu transbukalnego (głębokiego masażu struktur mięśniowo-powięziowych) wykonywanego wewnątrz jamy ustnej.

W terapiach naturalnego odmładzania stosowane są także narzędzia, takie jak bańki chińskie, z wykorzystaniem których wykonuje się próżniowy masaż. Taki masaż usprawnia krążenie i drenaż limfatyczny detoksykując tkankę. W celu osiągnięcia kompleksowego odmłodzenia i przedłużenia działania zabiegów, poszczególne techniki manualne można łączyć np. z kinesiotapingiem estetycznym – tak dzieje się w przypadku masażu Kobido, nazywanego starożytną drogą do piękna.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach z zakresu kosmetologii w Katowicach?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

W czym tkwi sekret skuteczności naturalnych technik odmładzania twarzy?

W opinii Julii Maczugi – ekspertki w Klinice chirurgii Mazan w zakresie manualnych terapii odmładzających, specjalistki naturoterapii, kosmetologii, certyfikowanej terapeutki Kobido – sekret odmładzających terapii twarzy tkwi we właściwym dopasowaniu terapii do potrzeb danej skóry i w systematyczności:

Tajemnicą sukcesu jest rozpoznanie, w których miejscach nasze tkanki na twarzy, szyi czy dekolcie potrzebują rozluźnienia. Cały proces terapeutyczny skupia się na odblokowaniu i uwolnieniu zaciśniętych struktur. Wszystko to po to, aby nasz naturalny eliksir poprzez właściwie krążenie, odżywiał i dotleniał naszą skórę.

Podczas wykonywania terapii manualnych terapeuta często informuje, w których miejscach szczególnie potrzebne jest rozluźnienie. Dobrą praktyką dla przedłużenia i wzmocnienia efektu, jaki uzyskujemy w gabinecie jest automasaż.

Dzielę się z moimi Pacjentkami i Pacjentami skutecznymi trikami, które mogą stosować w ciągu dnia. Wielkim przyjacielem masaży gabinetowych jest również joga twarzy – jej praktykowanie to kolejne, po pielęgnacji i technikach manualnych działanie, za które nasza twarz nam podziękuje i odwdzięczy się poprawą owalu, promiennym, młodszym i świeżym wyglądem – dodaje Julia Maczuga z Kliniki chirurgii Mazan w Katowicach.

Rola pielęgnacji i kosmetyków w terapiach naturalnego odmładzania

Podstawą zdrowia skóry jest jej odpowiednia pielęgnacja. Mówiąc to bynajmniej nie mamy na myśli niezliczonych, drogich kosmetyków o „cudownych właściwościach” i ekspresowym działaniu. –  Od lat obserwuję w gabinecie zbyt agresywne pielęgnacje, które pozbawiając naszą skórę harmonii, powodują szereg nieprawidłowości. Stan skóry zamiast ulegać poprawie, pogarsza się i pojawiają się przewlekłe problemy skórne – zauważa Julia Maczuga i dodaje: – Pamiętaj, podstawą jest zdrowie skóry! Dopiero później możemy pomyśleć o profilaktyce anti-aging, na przykład terapią manualną.

Wspominaliśmy już o systematyczności: nawet 5 minut dziennie świadomego nakładania kremu czy serum sprawi, że pobudzimy naszą skórę do działania. –  Jestem zdecydowanie zwolenniczką poświęcenia skórze odpowiedniej ilości czasu oraz cierpliwości. Rezygnujmy z „fast” na rzecz „slow” – slow aging! – zachęca ekspertka.

Naturalny anti-aging. Nieinwazyjne metody odmładzające w Klinice chirurgii Mazan

W Klinice chirurgii Mazan wykonujemy szereg zabiegów z zakresu medycyny estetycznej oraz kosmetologii.

Chcesz wiedzieć więcej? W Klinice chirurgii Mazan podpowiemy, jak:

🔹 dbać na co dzień o cerę,

🔹 odnaleźć się w ofertach zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej,

🔹 kompleksowo zadbać o swoją urodę.

Skorzystaj z oferty w ramach indywidualnego programu pielęgnacji „Esencja Piękna”. Zapraszamy do kontaktu +48 691 476 095 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 -18:00.

Chcesz dowiedzieć się więcej o manualnych terapiach odmładzających w naszej klinice?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Medycyna estetyczna w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach

Kwas hialuronowy - medycyna estetyczna Katowice
Kwas hialuronowy
Botox - medycyna estetyczna Katowice
Toksyna botulinowa
usuwanie przebarwień Cosmelan/Dermamelan - medycyna estetyczna Katowice
Usuwanie przebarwień
Dr Cyj Hair Filler - medycyna estetyczna Katowice
Dr Cyj Hair Filler
Mezoterapia - medycyna estetyczna Katowice
Mezoterapia
Pelleve - medycyna estetyczna Katowice
Pelleve
Zaffiro - medycyna estetyczna Katowice
Zaffiro
Elight - medycyna estetyczna Katowice
E-Light
Sculptra - medycyna estetyczna Katowice
Sculptra
Aquashine - medycyna estetyczna Katowice
Aquashine
Leczenie nadpotliwości - medycyna estetyczna Katowice
Leczenie nadpotliwości
Leczenie bruksizmu - medycyna estetyczna Katowice
Leczenie bruksizmu
Lifting hybrydowy - medycyna estetyczna Katowice
Lifting hybrydowy
PROPHOLO - medycyna estetyczna Katowice
Profhilo
zabieg karisma klinika mazan
KARISMA
shape up hit galderma
SHAPE UP HIT
zabieg likwidujący cienie pod oczami
BRIGHT EYES HIT
operacja zmniejszenia żołądka, leczenie otyłości

Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi coraz więcej osób na całym świecie. Ma wpływ nie tylko na samoocenę, ale niesie również poważne, często groźne dla zdrowia konsekwencje. Wiele osób, mimo starań, nie jest w stanie samodzielnie schudnąć, zbędne kilogramy szybko wracają. W takim wypadku jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja bariatryczna, polegająca na trwałym zmniejszeniu żołądka. Dzięki nim można wygrać walkę z otyłością i cieszyć się nowym życiem, bez zbędnego balastu. Warto jednak pamiętać, że sama operacja to za mało, aby powrócić do zdrowia. Ważna jest zmiana podejścia do jedzenia, a także dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich. Tylko takie postępowanie pozwoli osiągnąć sukces. Nie jest to łatwe, dlatego potrzebne jest wsparcie z zewnątrz. Jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie wdrożyć nowe nawyki żywieniowe po operacji zmniejszenia żołądka?

Operacje zmniejszenia żołądka – dla kogo są przeznaczone?

Ośrodki leczenia otyłości proponują tradycyjne oraz nowoczesne metody, wpływające na trwałą utratę wagi. Metoda dobierana jest zawsze przez lekarza, po uwzględnieniu stanu zdrowia pacjenta i towarzyszących mu chorób. W Klinice chirurgii Mazan wykonywane są takie operacje chirurgiczne jak: plikacja żołądka, rękawowa resekcja żołądka, wyłączenie żołądka, a także mniej inwazyjne zabiegi tj. wprowadzenie balonu do żołądka oraz endoskopowa plastyka żołądka metodą OverStitch.

Operacje bariatryczne są zalecane dla osób otyłych lub z nadwagą, u których inne metody leczenia otyłości okazały się nieskuteczne. Kandydaci na tego typu zabiegów muszą spełniać określone kryteria. Lekarz bierze pod uwagę wcześniejsze próby odchudzania, ocenia ich rezultaty. Pacjent, który chce poddać się operacji, musi być świadomy, że sam zabieg to tylko początek zmian. Niezbędna jest kompleksowa zmiana stylu życia.

Chcesz umówić się na konsultację ws. zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Jak wdrożyć nowe nawyki żywieniowe po operacji?

Kluczem do sukcesu po operacji zmniejszenia żołądka jest zmiana nawyków żywieniowych, a także podejścia do jedzenia. Zmiany dotyczące sposobu żywienia muszą być wdrożone jeszcze przed planowanym zabiegiem. W okresie po operacji bardzo ważne jest wsparcie ze strony wielu specjalistów. Pacjent musi ściśle współpracować z lekarzem, dietetykiem i psychologiem.

Ośrodek leczenia otyłości Klinika chirurgii Mazan, jako jeden z nielicznych w Polsce, oferuje kompleksową pomoc dla pacjentów przed i po operacjach bariatrycznych. Dostępne są m.in. konsultacje dietetyczne, opieka psychologa i koordynatora ds. pacjentów bariatrycznych. Koordynatorem jest osoba, która sama przeszła operację zmniejszenia żołądka, dlatego doskonale zna obawy pacjentów, wie, jak im pomóc w dojściu do upragnionego celu. Specjalista pomaga w zrozumieniu zmian, zachodzących w organizmie, służy radą na temat diety, a także przygotowania do nowego stylu życia.

Pacjenci, którzy przechodzą operacje bariatryczne, muszą wprowadzić w życie liczne zmiany. Główne z nich to:

  • Zmiana diety – bezpośrednio po operacji pacjent musi przejść kilka etapów żywienia, dzięki którym żołądek dopasuje się do nowych warunków. Początkowo konieczna jest dieta płynna, następnie płynna wzmocniona, łatwostrawna papkowata, łatwostrawna stała i ubogoenergetyczna.
  • Małe porcje i częste posiłki – ze względu na zmniejszony rozmiar żołądka, ważne jest spożywanie małych porcji, w określonych odstępach czasowych. To zapobiega uczuciu przepełnienia oraz pomaga utrzymać stały poziom energii. Posiłki powinny być spożywane powoli, a każdy kęs dokładnie przeżuwany.
  • Wysoka jakość pokarmów – z uwagi na ograniczoną ilość spożywanego pokarmu, bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi pokarmów bogatych w składniki odżywcze, takie jak białko, witaminy i minerały. Należy unikać jedzenia wysoko przetworzonego oraz żywności bogatej w cukry proste.
  • Suplementacja – operacje bariatryczne mogą wpływać na ograniczenia działania enzymów, odpowiedzialnych za trawienie tłuszczy i węglowodanów. To z kolei może powodować upośledzenie wchłaniania witamin, minerałów i substancji odżywczych. Aby temu zapobiec, pacjenci bariatryczni powinni przyjmować suplementy zalecone przez lekarza m.in. wapń, witaminę D, witaminę B12, kwas foliowy, żelazo.
  • Regularna aktywność fizyczna – wprowadzenie regularnej, dostosowanej do stanu zdrowia aktywności fizycznej przyspiesza utratę wagi i pomaga zadbać o dobrą kondycję.

Operacja zmniejszenia żołądka to skuteczna metoda redukcji masy ciała. Bardzo ważnym elementem jej powodzenia jest wdrożenie przez pacjentów nowych nawyków żywieniowych. Dzięki współpracy ze specjalistami oraz skuteczną edukację żywieniową pacjenci mają szanse na stałe zmienić swoje życie i osiągnąć sukces.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach zmniejszania żołądka w Klinice chirurgii Mazan?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Dowiedz się więcej o leczeniu otyłości:

Otyłość
Problem otyłości
Bariatria Katowice
Czym jest bariatria?
kalkulator BMI sprawdź czy masz problem z nadwagą lub otyłością
Kalkulator BMI
metody zmniejszania żołądka
Metody leczenia
Bariatria - niezbędna badania Katowice
Niezbędne badania
Bariatria przebieg leczenia Katowice
Przebieg leczenia
Bariatria koszty leczenia Katowice
Koszty leczenia
Bariatria jak wygląda przyspieszona procedura
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria - suplementacja po operacji
Suplementacja po operacji bariatrycznej

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan