Pierwszy oddział chirurgii plastycznej został utworzony w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Został on powołany do życia w szpitalu rejonowym w Polanicy Zdroju, a zorganizował go dr Stanisław Michałek-Grodzki. Było to iście prekursorskie posunięcie dla rozwoju chirurgii plastycznej w Polsce, a sam oddział z biegiem czasu stawał się coraz bardziej popularny i ceniony.

Pierwsi polscy chirurdzy plastycy szkolili się poza granicami kraju, głównie u naszych południowych sąsiadów, w Czechosłowacji. W Pradze wykształcenie i doświadczenia w tej rozwojowej dziedzinie, z początkiem lat 50 ubiegłego wieku pobierał dr Michał Krauss, który przywiózł obszerną wiedzę do Polanicy Zdroju. Po powrocie do kraju utworzył liczący 75 miejsc ośrodek leczniczy, który pełnił również funkcję centrum naukowego i szkoleniowego. Ćwierć wieku sumiennej pracy zaowocowało istotnym rozwojem chirurgii plastycznej w Polsce. W tym czasie ogrom chirurgów szkoliło się w tym ośrodku, ucząc się coraz to nowszych metod operacyjnych.

W tym samym czasie, bo od początku lat 50-tych XX wieku, metody operacyjne wywodzące się z chirurgii plastycznej, zaczęto wykorzystywać między innymi w chirurgii dziecięcej i ogólnej. Z czasem zaczęły też powstawać oddziały chirurgii plastycznej przy Akademiach Medycznych i przy innych dużych ośrodkach klinicznych.

Największy jednak przełom formalny nastąpił w 1964 roku, kiedy lekarze zajmujący się ówcześnie chirurgią plastyczną, przygotowali program specjalizacji, a chirurgia plastyczna została wreszcie uznana za osobną specjalność lekarską. Już trzy lata później, w 1967 roku Ministerstwo Zdrowia powołało krajowego konsultanta ds. chirurgii plastycznej, którym został nikt inny, a właśnie sam dr Michał Krauss. Rok później Ministerstwo Zdrowia pełną parą zabrało się za temat chirurgii plastycznej w Polsce, z związku z czym przyjęty został plan rozwoju tej dziedziny w naszym kraju, jak również zaczęto otwierać kolejne kliniki oraz oddziały chirurgii plastycznej w dużych miasta.

Na terenie Górnego Śląska jednym z pionierów był właśnie dr Zbigniew Mazan oraz jego ośrodek założony prawie 30 lat temu. Centrum Chirurgii Plastycznej szybko stało się regionalnym liderem, którego renoma wykraczała daleko poza Katowice, co zaowocowało budową zupełnie nowej kliniki opartej na najwyższych światowych standardach, w której obecnie realizowane są wszystkie zabiegi.