Ginekomastia Katowice

Ginekomastia

Ginekomastia, to nadmierny rozrost tkanki gruczołowej sutka u mężczyzny. Fizjologicznie, przejściowo występuje w okresie pokwitania i samoistnie zanika. Może także wystąpić w dowolnym okresie życia  mężczyzny i dotyczyć jednego lub obu sutków. Ginekomastia może być gruczołowa, tłuszczowa lub mieszana. Ginekomastia tłuszczowa, występować może przy otyłości, może też być dziedziczna. Inne przyczyny występowania ginekomastii, to zaburzenia endokrynologiczne, marskość wątroby, czy skutki uboczne leczenia farmakologicznego. Zabieg ginekomastii ma na celu zmniejszenie jednego lub obu gruczołów sutkowych.

Przebieg zabiegu

Ginekomastię gruczołową operujemy z cięcia wokół połowy otoczki brodawki piersiowej, wycinając nadmiar gruczołu. W przypadku znacznego powiększenia gruczołu, nadmiar skóry zostaje wycięty. W ginekomastii tłuszczowej dobre efekty daje liposukcja, która nie zostawia śladów. W ginekomastii mieszanej najlepszy efekt daje liposukcja, połączona z wycięciem nadmiaru gruczołu.

 

Przebieg pooperacyjny

W przypadku wycinania gruczołu – do 48 godzin pozostawia się dreny. Szwy zdejmuje się po 10 dniach. Do czasu zdjęcia szwów, wokół klatki piersiowej pozostawia się opatrunek uciskowy. Blizny pooperacyjne są praktycznie niewidoczne. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się: obrzęk, zasinienia i bolesność, utrzymujące się przez kilka tygodni. Ostateczny efekt widoczny jest po kliku miesiącach (czas obkurczania skóry).

 

Możliwości powikłań

Do rzadkich powikłań należy zaliczyć wystąpienie krwiaka lub przerost blizny.

 

Znieczulenie

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

 

Warunki przeprowadzenia zabiegu
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia oraz prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Przeciwskazania do zabiegu to: nieuregulowana cukrzyca, ropne stany zapalne skóry operowanych okolic, skazy krwotoczne.

 

Wymagane badania
– badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi
– morfologia
– badanie USG
– opinia endokrynologa

 

Czas pozostawania w klinice/Absencja

Czas przebywania w klinice wynosi 1 dzień przy znieczuleniu ogólnym.
Absencja wynosi zwykle około 7 dni.

 

ZAPYTAJ O ZABIEG – GINEKOMASTIA KATOWICE

 


 

ZDJĘCIA PRZED I PO ZABIEGU