Resekcja płata wątroby w leczeniu raka wątroby i przerzutów do niej, zarezerwowana jest dla przypadków umiejscowienia guza lub kilku guzów w jednym płacie.

Nano Knife, ma zastosowanie w leczeniu pojedynczych guzów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie naczyń i przewodów żółciowych. Termoablacja jest kolejną metodą leczenia raka wątroby. Można ją wykonać laparoskopowo lub podczas laparotomii czyli operacji otwarcia jamy brzusznej. W przypadkach lokalizacji guzów w miejscach bezpiecznych i łatwo dostępnych zabieg można wykonać wprowadzając elektrody przez skórę do guza pod kontrolą USG bez otwierania jamy brzusznej. Ta metoda leczenia nowotworów wątroby, jest najmniej inwazyjna i otwiera nowe możliwości leczenia wieloogniskowego raka wątroby i przerzutów do niej np. w przebiegu raka jelita grubego.

Rak jelita grubego – to jeden z najczęstszych nowotworów. Statystyki podają, że w 50–60% przypadków rak jelita grubego daje przerzuty do wątroby, które mogą się pojawić nawet przed ujawnieniem ogniska pierwotnego lub też wiele lat po jego usunięciu. Statystyki medyczne podają, że 40–50% chorych po operacji wycięcia guza jelita grubego umiera przed upływem 5 lat od zabiegu – w przeważającej większości z powodu przerzutów do wątroby. Na długotrwałe przeżycie mogą liczyć jedynie ci chorzy, u których wycięto lub w inny sposób zniszczono przerzuty w wątrobie. 20 do 25% pacjentów ma w momencie rozpoznania chorobę ograniczoną do wątroby i możliwą do zlikwidowania pod warunkiem zastosowania odpowiedniej terapii.

Nowoczesna termoablacja jest skuteczną, alternatywną metodą leczenia chirurgicznego guzów nowotworowych. Metoda ta polega na wprowadzeniu w rejon zmian chorobowych elektrody w kształcie igły, która następnie generuje prąd przemienny przepływający przez tkanki. Cały zabieg kontrolowany jest za pośrednictwem aparatury ultrasonograficznej, a sonda pozostaje umiejscowiona maksymalnie przez kwadrans.

Termoablacja jest metodą z wyboru w leczeniu pierwotnych i wieloogniskowych, wtórnych guzów złośliwych wątroby. Jest wykorzystywana w przypadku przeciwwskazań do wykonania resekcji, u pacjentów w ciężkim stanie. Termoablację wykonuje się głównie w przypadku zbyt licznych zmian ogniskowych, które swoim zasięgiem obejmują oba płaty wątroby. Do tej pory nie było alternatywnego leczenia chirurgicznego dla tej grupy pacjentów.

Naturalną konsekwencją przeprowadzenia opisywanego zabiegu jest ból zlokalizowany w okolicy, która poddana została koagulacji oraz czasowe podwyższenie temperatury ciała.